Philately in the Bournemouth Area

Somerset and Dorset Philatelic Federation

 
 

Somerset & Dorset
Philatelic Federation

 
 
 

Affiliations

This Federation is affiliated to the ABPS where details of other Federations, Events, Judging and Exhibition Seminars
and a myriad of information can be found

Officers

President:- Richard Stroud (01278 782235)
Vice President:- Les Berry (01297 32248)
Vice President:- James Hooper (01935 424043)
Vice President:- Ken Ramsey (01305 786661)
Chairman:- James Hooper (01935 424043)
Vice-Chairman:- Mike Breward (0117 9567893)
Secretary:- Carol Turner (01643 704128)
Treasurer:- Roger Marsh (01935 814367)
Competitions Secretary:- James Hooper (01935 42443)
Quiz Master:- Mike Welch

Events and Activities

(To see the reports on events in 2014, 2015 and 2016, please click here)

2018 and 2019

48th Annual General Meeting
This is due to be held at 2pm on Saturday 10 November 2018 at Taunton Stamp Exhibition & Fair, St James' Hall, Taunton

Committee Meeting
The last Meeting was held on Saturday 21 July 2018 at 2pm at the St Paul's Church Hall, Walliscote Road, Weston-Super-Mare

Federation Quiz Meeting - 2018
The Federation Inter-Club Quiz was held on Thursday 24 May, 2018 at Yeovil, with Taunton the winners (see report below).
(Clubs can send teams of up to 4 members and supporters)
(Secretary Mrs Elizabeth Higgins 01278 459378)
(Quiz master: Mike Welch, retiring 2018)

Federation Quiz Meeting - 2019
The 2019 Federation Inter-Club Quiz will be held in Bridgwater, date to be advised


Federation Competitions - 2018
The 2018 Competitions will be held by the Yeovil & District Philatelic Society, Digby Memorial Hall, Sherborne DT9 3NL
on Saturday 6 October 2018. Entries to be presented by 1 October 2018

Competition Rules - click here for the 2018 Rules

Purbeck Club
Sadly to report that the Purbeck Club closed on Tuesday 12 June 2018

Federation Member Clubs, Programmes and Speakers List

List of Member Clubs and their Contacts

Member Clubs 2017-2018 Programmes

Member Clubs 2018-2019 Programmes

Somerset & Dorset Federation Speakers List

**********************************************************************************

Report and Results of the
Somerset and Dorset Philatelic Federation Quiz Night,
24 May 2018

Do you know what stamps were used in Albania before 1913, or where Cape of Good Hope stamps
overprinted ‘G.W.’ were used, or the subject of Guernsey’s first commemorative set in 1969? If
the answer to any of this is “yes” then you need to consider organising a team to enter the
Federation’s annual quiz. This year it was hosted by Yeovil Society and contested by Bridgewater,
Poole, Yeovil and Taunton Clubs. Teams of four people were put through five rigorous rounds of
ten questions per round, with the marks being posted up after every round. It quickly became
apparent that Bridgewater and Taunton were going to fight it out for first place, with Taunton
the eventual winner.
Yeovil club were most hospitable, providing tea and coffee on arrival and a cold buffet after the
quiz. Our thanks go to them and all the organisers for a most entertaining evening.
(And for those who want to know these things, the answers posed in the first sentence above are
Turkey, Griqualand West and Sir Isaac Brock).

Bridgwater 3.5 8.3 5.5 5 3 25.3
Poole 1.5 8 2 4 2 17.5
Taunton 6 7.25 6 7 5 31.25
Yeovil 1 4.3 0 2 3.5 11
Question Master and Score Keeper The Taunton and Bridgwater Teams The Poole Team The Winners, Taunton, receiving the Award

(Wendy Buckle)

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Results of the
2017 Somerset and Dorset Philatelic Federation Competition (Wells)

Class A Open 1st: B Hunt Australia - King George V 1½d - (81) Bridport
  2nd: T J Hooper Austria 1850-1861, Stamp issues and useage - (77) Yeovil
  3rd: N Jones New Zealand 4d Lake Topo - (74) Bristol
Class B General 1st: F R Blackah China - Definitive Issue of Dr Sun Yat-Sen 1931-1949 - (79) Bridport
  2nd: B Paulle Poland Provisional Issue after World War I - (77) Bridport
  3rd: B Hunt Falkland Islands Discovery & Settlement - (69) Bridport
Class C Postal History 1st: B Paulle Przedborz City Post 1917-1918 - (80) Bridport
  2nd=: T J Hooper 1914-1918 Civil Censors for Centinje - (79) Yeovil
  2nd=: N Jones Chepstow Postal History - (79) Bridport
Class D Thematic 1st: R Gillard The Life, The Death & The Resurrection: Summarising the work of Alphonse Mucha - (63½) Bristol
  2nd: B Paulle Civil Engineering - (58) Bridport
  3rd: R Marsh Isambard Kingdom Brunel (56) Yeovil
Class E Juniors No entries    
Class F Air Mail 1st: B Paulle Polish Forces Airmail Meditettanean Area 1943-1946 - (86) Bridport
  2nd: N Jones New Zealand Airmails - (78) Bristol
  3rd: J F Roe Early Flights over India - (72) Bristol
Class G Postcards 1st: F R Blakah The Great Escape - (86) Bridport
  2nd: B Paulle Piddle through the Puddles - (84) Bridport
  3rd: C Wheeler The Artists and Musicians of Cheyne Walk - (73) Poole & Bournemouth

 

(To see the reports on events in 2014, 2015 and 2016, please click here)

 

Copyright © 2008 chriswebdesigns.co.uk
Last updated 18 September 2018